Selection 2016

On this page you'll find all works selected for KLIK Amsterdam Animation Festival 2016.

IN COMPETITION:

Animated Shorts

Hobart (Hajnalka Harsanyi, Hungary, 2015)

MANOMAN (Simon Cartwright, United Kingdom, 2015)

By the Name of Boston (Grant Kolton, United States, 2015)

This is not an animation (Federico Kempke, Canada, Mexico, 2016)

The Aeronauts (León Fernández, Mexico, 2016)

My Dear Gnome (Julien Hazebroucq, Emmanuelle Leleu, France, 2015)

The Garden of Delights (Alejandro Caballero, Mexico, 2016)

The Cats (Alejandro Ríos, Mexico, 2016)

To Build a Fire(Fx Goby, France, 2016)

He Who Has Two Souls(Fabrice Luang-Vija, France, 2015)

Cold Coffee (Francois Leroy, Stephanie Lansaque, France, 2015)

Without Sugar (Marion Auvin, France, Belgium, 2015)

The Clitoris (Lori Malépart-Traversy, Canada, 201

Decorado (Alberto Vazquez, Spain, France, 2016)

A town called panic: the noise of the grey (Aubier Stephane, Patar Vincent, France, Belgium, 2016)

Jukai (Lissot Gabrielle,France,2016)

The Follies of M (Dashiell Silva, United Kingdom, 2016)

Look-See (Daniel Savage, United States, 2016)

Gyros Dance (Piotr Loc Hoang Ngoc, Poland, 2016)

First Snow (Lenka Ivančíková,Czech Republic, 2015)

Au revoir Balthazar (Rafael Sommerhalder, Switzerland, 2016)

The Walker (Chollet Thibault,France,2016)

Once Upon a Line (Alicja Jasina, United States, 2016)

Foregin Body (Marta Magnuska, Poland, 2016)

Race (Yan Dan Wong, United Kingdom, 2016)

Spider web (Natalia Chernysheva, Russia, 2016)

Child Dream (Christophe GERARD, France, 2015)

Beast! (Pieter Coudyzer, Belgium, 2016)

Summer Camp Island (Julia Pott, United States, 2016)

Filthy but Fine (Arthur Metcalf, United States, 2015)

Party (Daniel Barany, Hungary, 2015)

Home Sweet Home (Evelyne du Bois, The Netherlands, 2016)

My Father's Project (Rosaria Ferreira, Brazil, 2016)

The Urban Fox (Joanna Hepworth, United Kingdom, 2015)

Endgame (Phil Mulloy, United Kingdom, 2015)

The Empty (Dahee Jeong, France, 2016)

Dawn (Alisa Pravotorova, Russia, 2015)

Down by love (JOSE CORRAL, Spain, 2016)

VIDEO 69 (Ingo Raschka, United States, 2016)

Cthupid (Giovanni Braggio, Italy, 2016)

Corner (Lucija Mrzljak, Estonia, 2016)

Cowboyland(David Stumpf, Slovakia, 2015)

In The Distance (Florian Grolig, Germany, 2015)

Fixed Fairy Tales: The Princess and the Pea (Daniel Baxter, Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, United States, 2015)

Bamboo Temple Street (Baoying Bilgeri, Germany, 2015)

The Inspector and the Umbrella (Maël Gourmelen, France, 2016)

Moroshka (Polina Minchenok, Russia, 2015)

Aport (Denis Voronin, Russia, 2016)

Amélia & Duarte (Mónica Santos, Alice Guimarães, Portugal, Germany, 2015)

Malgrin Debotté, The Story of The Boy With Magic Moles (Clarisse Valeix, Morgane Marinos, Cindy Kinadjian, Claire Brodelle, France, 2016)

The Wild Boar(Bella Szederkényi, Germany, France, Hungary, 2016)

Wildfire (Shang Zhang, Arnaud Tribout, Valentin Stoll, Nicole Stafford, Pierre Pinon, Hugues Opter, France, 2015)

Schirkoa (Ishan Shukla, India, 2016)

Animation for Hire

Meditation for beginners (Katy Davis, United Kingdom, 2015)

2015 Taiwan Anicup Opening(Wei-Yuan Chen, Eden Chan, Taiwan,2015)

ADCN Craft Leader (Ambassadors: Vincent Lammers, The Netherlands, 2016)

ADCN | Advertising leader (PlusOne: Martijn Hogenkamp,The Netherlands, 2016)

ADCN | Talent leader(PlusOne: Martijn Hogenkamp, The Netherlands, 2016)

Adult Swim ID: MR. Pickles (Titmouse Inc: Simon Wilches-Castro, United States, 2016)

Adult Swim: Singles 2015 (Slanted Studios: Stephanie Swart, United States, 2015)

Blood Coal (Douwe van der Werf, The Netherlands, Czech Republic, Spain, Venezuela, Canada, 2016)

Closed(Victor L. Pinel, Spain, 2016)

Crush Your Enemies (Anikey Studios: Paco Vink, Albert 't Hooft, The Netherlands, 2016)

Etiquette (Fluorescent Hill, Canada, 2016)

Freederm TVC3 (Hello Savants: The Netherlands, United Kingdom, 2016)

Hello wall (Studio Plumeau: Ben Vinkenburg, Thijs ViegersThe Netherlands, 2015)

HIAS: For The Refugee (Moth Collective, United Kingdom, 2015)

It Was Never Meant To Be This Way(Marcus Armitage, United Kingdom, 2015)

Modern Love: A Kiss, Deferred (Moth Collective, United Kingdom, 2015)

Mona Intense Vla (Ambassadors: Vincent Lammers, The Netherlands, 2016)

More Stuff (Joe Kinch, Simone Giampaolo, United Kingdom, 2015)

Motionographer: Patreon Campaign (Slanted Studios and PepRally: Erica Gorochow, Michelle Higa Fox, United States, 2016)

NPO Radio1 Commercial1 - Van Alle Kanten(Mads Berg, The Netherlands, 2015)

Rolling Wonder (Buck: Orion Tait, United States, 2016)

Seed Matters(Buck, United States, 2016)

Senna, in the heart of Brazil (NTSAMS: Gustavo Karam, Juanma Freire, Ralph Karam, Brazil, 2016)

SGCH - Morgans’ Story (The Magnificent Itch: Stefan Wernik, Australia, 2015)

Slack (Nexus: Smith & Foulkes, United Kingdom, 2016)

Stretching the Boundaries (Kleopatra Korai, Greece, Singapore, United Kingdom, 2015)

The Great Thanksgiving Listen (Kirill Yeretsky, United States, 2015)

The Super Yummies - ‘If A Parsnip Was An Animal’(Gemma Butler, Qian Shi, United Kingdom, 2016)

Travel Flexible(Studio Plumeau: Ben Vinkenburg, Thijs Viegers, The Netherlands, 2016)

Ultra-short Leader 2016 (Frame Order: Joost Lieuwma, The Netherlands, 2016)

You Have to Choose a Study Program (Botoboto: Tom Schrooten, The Netherlands, 2015)

Animated Documentaries

Teenage Diary: Willem Bosch (Samantha Williams, The Netherlands, 2016)

How long, not long (Michelle and Uri Kranot, Denmark, 2016)

Mr Sand (Soetkin Verstegen, Denmark, Belgium, 2016)

The gentle giant (Marcin Podolec, Poland, 2016)

LOST (Hannah McNally, United Kingdom, 2016)

Tough (Jennifer Zheng, United Kingdom, 2016)

Journey Birds (Daphna Awadish, Israel, 2015)

Random Walks (Tompa Borbála, Borbala Tompa, Hungary, 2016)

Life Inside Islamic State (Scott Coello, United Kingdom, 2016)

Party Legends: Fred Armisen in The Blue Man Group (Simon Wilches Castro, Lance Bangs, United States, 2015)

Animated Music Videos

Strange and Primitive - Difficulties be Damned (Simon Cottee, Malcolm Sutherland, Canada, 2015)

STATE OF AMNESIA(Esteban, Mexico, 2016)

Cold Hearted Land (Tom Munday, United Kingdom, 2016)

The Stiffys - KISSY KISSY (Chris Edser, Australia, 2015)

See The World (Lwz, Austria, 2015)

Sisters (David Chontos, United States, 2016)

Balbina - Das IST, die Zeit ist ein Egoist (Stefanie Bokeloh, Carolina Cruz, Germany, 2016)

The Eye of the Storm (Masanobu Hiraoka, France, Japan, 2015)

Manfred the Monkey (Fleur Odylle van Wijck, Amanda Nedermeijer, The Netherlands, 2016)

Space Sheep - Oliver Heldens ft. Chocolate Puma (Jelle van Dun, The Netherlands, 2016)

Witch Doctor (Studio Smack Studio Smack, Studio Smack, Floris Kaayk, The Netherlands, 2015)

The World Welcomes Fame (Alexis Burlat, Belgium, 2015)

Hardwell & Armin van Buuren - Off The Hook (Ben Vinkenburg, Thijs Viegers, The Netherlands, 2015)

Split - Society Of Numbers (Daniel Foothead, New Zealand, 2015)

A bigger man (Cristian Wiesenfeld, Germany, Chile, 2015)

Eden (Shinyoung Kim, South Korea, 2015)

Praise - MUTA (Titouan Bordeau, 2015)

Make 'em Purr (Sage Francis, Wasaru)

Opiuo - Quack Fat (Jonathan Chong, 2014, Australia)

Political Animated Shorts

Distances are overcome (Jelena Milunović, Serbia, 2016)

Estate (Trocker Ronny, France, Belgium, 2016)

James - To My Surprise (Kris Merc, United States, 2015)

Last Judgment (Junyi Xiao, United States, 2016)

Like a Feather (Reno Armanet, France, 2016)

Mrs. Metro (Aggelos Papantoniou, Australia, 2015)

No Offense (Kris Borghs, Belgium, 2016)

Oh Canada (Natasha Pincus, Australia, 2016)

The Carnival (Sal Cooper, Australia, 2015)

United Interest (Tim Weimann, Germany, 2016)

Who will pay the bill? (Daniel Nocke,Germany, 2015)

You are not the strongest (Emilio Yebra, Spain, 2016)

Emerging Animation Nations

ALL THAT IS LEFT (Lea Kamel, Lebanon, 2015)

CEASE GAME (Walter Tournier, Uruguay, 2016)

EDEM saved me (Zenock Gyimah – Amponsah, Ghana, 2015)

Forest Heaven (Josip Taylor, José Lobo, Costa Rica, 2016)

Hey! (Ramil Usmanov,Kazakhstan, 2016)

Mr. BLUE FOOTED BOOBY (Gino Baldeon, Ecuador, 2015)

My Life I Dont Want (Nyan Kyal Say, Myanmar, 2016)

THE ADVENTURE OF EGG, LIME & CHILLY (Tuan Doan, Vietnam, 2016)

The Garden (Idil Ar Ucaner, Turkey, 2016)

The Leader (Nesreen Ezzeldin, Egypt, 2016)

This Migrant Business (Ng'endo Mukii, Kenya, 2016)

Two Peaches for Three Warriors (Eden Chan, Taiwan, 2015)

Dutch Panorama

After a While (Lise Custers, The Netherlands, 2016)

Aufseherin (Wilbert van Veldhuizen, The Netherlands, 2016)

Branded Dreams (Studio Smack,The Netherlands, 2015)

Bullet Time (Frodo Kuipers, The Netherlands, 2016)

Caminandes: Llamigos (Pablo Vazquez, The Netherlands, 2016)

Cosmos Laundromat - First Cycle (Mathieu Auvray, The Netherlands, 2015)

Gerard and Stipje: Happy animals (Dennis Impink, Junaid Chundrigar, The Netherlands, 2015)

Head Under Water (Eelco van Nielen, The Netherlands, 2016)

LIFELESS (Fokke Mars, Bas Jansen, Max van der Ree, The Netherlands, 2016)

Instinct of a Party Animal (Lynn de Rijk. The Netherlands, 2016)

LEMONS (Bonnie Mier, The Netherlands, 2016)

Löss (Yi Zhao, The Netherlands, 2015)

Marketed Collecting (Daukante Subaciute, The Netherlands, 2016)

Meats (Kay-Lee Boxem, The Netherlands, 2016)

Nona and the singing meatball (Jonas Ott, Ruud Bakker, The Netherlands, 2016)

Opia (Shanta Jethoe, The Netherlands, 2016)

Parade (Digna van der Put, The Netherlands, 2015)

Pregnant (Mascha Halberstad, The Netherlands, 2015)

Professional Grin (Tara Gautam, Daniel Bruce, The Netherlands, 2015)

Sabaku (Marlies van der Wel,The Netherlands, 2016)

Saturday Symphony (Iris Frankhuizen, The Netherlands, 2015)

Tabook (Dario van Vree, The Netherlands, 2016)

Tekkol (Jorn Leeuwerink, Germany, The Netherlands, 2016)

The Bedtime Man (Hilde Buiter, The Netherlands, 2015)

The Lighthouse (Simon Scheiber, The Netherlands, 2015)

Ticking Away (Michael Sewnarain, The Netherlands, 2015)

Turn the Tables (Raymon Wittenberg, The Netherlands, 2015)

TYPEWRITERHEAD ( Eric Giessmann,The Netherlands, Germany, 2015)

Ultrakort - Golden Oldies (Joost Lieuwma, Daan Velsink, The Netherlands, 2016)

Animated Shorts for Kids

Aport (Denis Voronin, Russia, 2016)

Birdies in Paradise (Richard Wood, Canada, 2015)

CATS & DOGS(Gerd Gockell, Jesús Pérez, Switzerland, Germany, 2015)

I am not a Mouse (Evgenia Golubeva, United Kingdom, 2015)

Kochkunst (Stella Raith, Germany, 2016)

KOPF HOCH! (Gottfried Mentor, Germany, 2015)

Krokodil (Julia Ocker, Germany, 2015)

November (Marjolaine Perreten, France, 2015)

One Two Tree(Yulia Aronova, France, Switzerland, 2015)

Spider web (Natalia Chernysheva, Russia, 2016)

The Cat and its Artist (Maike Koller, Germany, 2015)

The Fox Who Could Play The Violin (Natalya Nilova, Russia, 2015)

Alike (Rafa Cano Méndez, Daniel Martínez Lara, Spain, 2015)

Fixed Fairy Tales: The Princess and the Pea (Daniel Baxter, Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, United States,2015)

Glass Half (Beorn Leonard, The Netherlands, 2015)

Grandma's Hero (Ben Ozeri, Denmark, 2016)

My Dear Gnome (Julien Hazebroucq, Emmanuelle Leleu, France, 2015)

Nino & Felix (Marta Palazzo, Lorenzo Latrofa, Italy, 2015)

One Hell of a Plan (Alain Gagnol, France, Belgium, 2015)

PANIMATION(Yuka Sato, Japan, 2015)

Three Little Ninjas Delivery Service: Damsel in Distress (Kim Claeys, Karim Rhellam, Belgium, 2016)

VERSUS (Artūrs Lācis, Latvia, 2016)

Way of Giants(Alois Di Leo, Brazil, 2016)

OUTSIDE OF COMPETITION:
Funny & Trippy Toons

Midnight Madness

The Music Channel

Funny & Trippy Toons

Borrowed Time (Lou Hamou-Lhadj, Andrew Coats, United States, 2015)

Burgatory (Stephen Hutchins, United States, 2016)

Commuter Glitch (Joe Kinch, United Kingdom, 2015)

Dang It To Heck - Tin Can Phone (Chris Edser, Rob Hunter, Australia, 2015)

Death in Space (Thomas Lucas, United Kingdom, 2015)

Filthy but Fine(Arthur Metcalf, United States, 2015)

Gerard and Stipje: Happy animals (Dennis Impink, Junaid Chundrigar, The Netherlands, 2015)

Happy End (Jan Saska, Czech Republic, 2015)

Hero Swap: Pinocchio starring the Terminator (Daniel Baxter, Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, United States, 2016)

In One Drag (Alireza hashempour, Germany, 2016)

Killer Recipe (Chadwick Whitehead, United States, 2016)

Kräkning (Harry Smith, Federica Darsiè, Ben Webster, United Kingdom, 2016)

Make 'em Purr (Sage Francis, Wasaru, 2014)

Malgrin Debotté, The Story of The Boy With Magic Moles (Clarisse Valeix, Morgane Marinos, Cindy Kinadjian, Claire Brodelle, France, 2016)

Pregnant (Mascha Halberstad, The Netherlands, 2015)

SHORT CHOPS – Teamwork (Florian Walraven, The Netherlands, 2016)

Strongstyle (Ingo Raschka, United States, 2015)

talk to me (Christophe Gautry, France, 2016)

The Clitoris (Lori Malépart-Traversy, Canada, 2016)

¡Hola Llamigo! (Charlie Parisi, Christina Chang, United States, 2015)

Midnight Madness

CHIM:ERA (Taíla Soliman, Brazil, 2015)

CIS (Amelie Bjurenhed, Sweden, 2016)

Enmog Renaissance (Farbod Ardebili, United States, 2015)

Espresso (Alexander Gratzer, Austria, 2015)

FranTick (Amanda Piller, Switzerland, 2015)

Having No Choice (Lee Hiu Tung, Liu Ho Yin, Wong Ka Chun, Cheng Ming Hei, Hong Kong, 2016)

He (Vasily Kiselev, Russia, 2016)

Ivory men and cherry boys (Valerio Palmerini, Italy, 2016)

LIMINAL LOVE(Jui Ting Liang, Ray, Ray Ting, Ting, United States, 2016)

Lost in Time (Vince Collins, United States, 2016)

MANOMAN (Simon Cartwright, United Kingdom, 2015)

RRRING RRRING! (Thomas Kneffel, Germany, 2015)

STATE OF AMNESIA (Esteban, Mexico, 2016)

the little hamster (Jaroslava Osolotkina, Russia, 2016)

The Odd Funeral (Felix Swahn, Sweden, 2016)

Theo in Amsterdam (Samuel Windisch, Germany, 2016)

Triangulo (Mateo Amaral, Argentina, 2015)

walkin the dog (Tommy Robin, United Kingdom, 2015)

what they believe (Shoko Hara, Germany, 2016)

The Music Channel

Nowhere Near - River (Jana Kaminski,The Netherlands, 2016)

DAGNER (Michael Fragstein, Germany, 2015)

Strange and Primitive - Difficulties be Damned (Simon Cottee, Malcolm Sutherland, Canada, 2015)

Young Blood (Sonja Rohleder, Germany, 2015)

Cold Hearted Land (Tom Munday, United Kingdom, 2016)

sorrow into stone (Solenn Le Marchand, Italy, 2015)

The Stiffys - KISSY KISSY (Chris Edser, Australia, 2015)

Ivory men and cherry boys (Valerio Palmerini, Italy, 2016)

See The World(Lwz, Austria, 2015)

Carousel (Julie Charette, Canada, 2016)

Since the Start(Nora Hoppener, Aylin Buyruk, Astrid Martirossian, The Netherlands, 2015)

Sisters(David Chontos, United States, 2016)

Balbina - Das IST, die Zeit ist ein Egoist (Stefanie Bokeloh, Carolina Cruz, Germany, 2016)

The Eye of the Storm (Masanobu Hiraoka, France, Japan, 2015)

SWIM (Jiaqi Wang, United Kingdom, 2016)

Space Sheep - Oliver Heldens ft. Chocolate Puma (Jelle van Dun, The Netherlands, 2016)

Monkey Safari – Cranes (Falko Gerlinghoff, Paul Arne Meyer, Germany, 2015)

Swimming Into Darkness (Keith Boynton, United States, 2016)

Witch Doctor (Studio Smack, Floris Kaayk, The Netherlands, 2015)

The World Welcomes Fame (Alexis Burlat, Belgium, 2015)

Lady Shave (Matias Celayes, Finland, Argentina, 2015)

Living (Cesar Diaz Melendez, Spain, 2016)

Hardwell & Armin van Buuren - Off The Hook (Ben Vinkenburg, Thijs Viegers, The Netherlands, 2015)

Split Society Of Numbers (Daniel Foothead, New Zealand, 2015)

Cure (Peter Baynton, United Kingdom, United States, 2016)

Wide Awake (Min Liu, United States, 2015)

Ensamheten (Nicola Piovesan, Estonia, Italy2016)

Sara (Maren Wiese, Germany, 2016)

Walls (Marilyn Haddad, Lebanon, 2015)

A bigger man (Cristian Wiesenfeld, Germany, Chile, 2015)

Make it Tremble (Wilson Borja, Colombia, 2015)

To all things beautiful(Naomi van Niekerk, South Africa, 2015)

Eden (Shinyoung Kim, South Korea, 2015)

Bassjackers & Jay Hardway - El Mariachi (Davor Bujakovic, Junaid Chundrigar, The Netherlands, 2016)

James - To My Surprise (Kris Merc, United States, 2015)

Praise - MUTA(Titouan Bordeau, 2015)

Make 'em Purr (Sage Francis, Wasaru)

Walls - Art Department (Jonny White, Grandson & Son, Hugo Moreno)

Partners
eyesee more...